coming_out_of_the_closet4dec8eeb2eec8e96876dd5c5 Türkiye’de (ve hatta dünyada) LGBTI olmak çok kolay bir şey olmadığı gibi, değilmiş gibi davranmak bunu daha da kolaylaştırmıyor.
Hatta; birçok insan açıldıktan sonra çok daha rahat ettiklerini ve neden daha erken zamanlarda açılmadıkları ile ilgili pişmanlıklarını dile getiriyor.
Kendinizi yakın hissettiğiniz kişi (ya da kişilere) açılmaya karar vermenin en önemli kısmı her ikiniz için de zamanın ve ortamın uygun olması. Doğru kişiye yanlış bir zamanda açılıyor olmak da size zarar verebilir. Unutmayın ki; sizin güvenliğiniz ve kendinizi huzurlu hissetmeniz her şeyden önce gelir.
Açılım için bir çıkış yolu arıyorsanız da aşağıdaki maddelere bir göz atın bence.

1- Kendini asla baskı altında hissetme: Herkes aynı yaşta, aynı dönemde açılmak zorunda değil.
2- Etiket ne ayol! Kendini Gey, Lezbiyen, Biseksüel, Queer, Panseksüel vs tanımlayabilirsin. Ama sıçmışım bu isimlere, ben benim ulan da diyebilirsin tabii.
3- Cinsiyet kimliğin ve inancın arasında bir seçim yapmak zorunda değilsin. Cinsiyet kimliğini de inancınla birlikte gayet rahat bir şekilde yaşayabilirsin. Ben mesela gey olduğum için pastafaryan kominitesinde hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadım.
4- Diğer insanların açılım hikayelerini oku. Ünlü ünsüz hiç fark etmez. Senden önce milyonlarca insan açıldı bu topraklarda.
5- Ilk olarak sadece 1 kişiye açıl. Sağlam aile ilişkileri olan insanlar genelde bu 1 kişilik kontenjanı kuzenlerinden yana kullanırlar. Ama anan, ablan ya da panpan da olur tabii. Baban anana, abin de ablana oranla biraz daha sığırdır muhtemelen.
6- Kalıpları siktir et! Her gey modacı ya da sanatçı olmadığı gibi her lezbiyen saçlarını kısacık kestirip oduncu gömleğiyle kargo pantolonlar giymiyor. Cinsiyet kimliğin seni tanımlamayacak, O yüzden fitnes salonlarına maaş bırakmak, sakal bırakıp kırmızı skinny pantolon giymek zorunda değilsin.
7- Yalnız Değilsin. Seni koruyacak, haklarını gözetecek birçok dernek, topluluk, inisiyatif ve insan var çevrende. Google it!
8- Olumlu düşün. Ciddiyim, bu ara osurur gibi evrene olumlu sinyaller göndermek çok moda. Tuhaf olan tarafı işe yarıyor olması. Ne kadar pozitif düşünürsen o kadar mutlu olursun.
9- Bazı insanların olumsuz tecrübeler yaşamış olması seni yıldırmasın. O yüzden söyledim zaten az önce zamanlamanı doğru yap diye. Onların açılımları ilk seferinde başarısız oldu diye seninki de olacak değil. Kendini yalnız ya da kaybolmuş hissetmemelisin.
10- Insanlara zaman ver. Senin açılımın bazı insanlara sürpriz olup onları şok edebilir. Evet bu onların seni kabullenmeyeceği anlamına gelmez. Düşünsene sen kanka demişsin açılmışsın ama meğersem o sana gizliden gizliye aşıkmış da pampasınız diye itiraf edemiyormuş. Tabii ki hemen kabullenemez. Bekle.
11- YAŞA! Gerçekten kendini inanılmaz hafiflemiş hissedeceksin ve sen bile şaşıracaksın. Hatta ulan ağzıma sıçiim niye daha önce yapmamışım ki bunu diyeceksin.

Valla Bak, “ben kendimden biliyorum”

Haaa bu arada 11 Ekim (Britanya’da 12 Ekim) AÇILIM GÜNÜ.
O yüzden Açılırsan Ekime Kadar, Açılmazsan … sen bilirsin

Reklamlar